Kristal plaket üzerine renkli süblimasyon transfer baskı

Kristal nedir? Kristal taşı nedir?
8 Mart 2016
Siyah kristal ödül plaketleri
8 Mart 2016
Kristal nedir? Kristal taşı nedir?
8 Mart 2016
Siyah kristal ödül plaketleri
8 Mart 2016

Kristal plaket ve Kristal ödül üretiminde kullanılan Sublimasyon renkli baskı tekniği, oldukça pratik ve yaygın bir çalışma yöntemidir diyebiliriz. Sublimasyon, doğada katı vaziyette bulunan bir malzemenin ısıya maruz kalmasıyla birlikte; sıvı hale geçmeden, doğrudan doğruya gaz haline geçmesidir. Katı vaziyette bulunan sublimasyon boyasının çok küçük ölçekteki parçacıkları gaz haline dönüştüğü için, lazer digital printer makinelerinde boya alan transfer kağıdından kolayca ürün üzerine baskı olarak aktarılırlar.

Üzerine boya işlenmiş haldeki transfer baskı kağıdı, baskı yapılması planlanan ürünün üst yüzeyine konulur. Belirlenmiş olan ısı, pres makinesinde uygulandığında katı vaziyetteki sublime boya parçacıkları artık gaz haline geçtiğinden, baskı yapılması istenen yüzeye kolayca geçmiş olur. Yani olayın transfer baskı kısmı artık gerçekleşmiştir. Uygun sıcaklığın ne olduğu birkaç kez test yaptıktan sonra daha doğru olarak belirlenebilecektir. Baskı yapılacak ürün sert bir malzeme ise; daha yüksek oranda bir ısı uygulamak doğru olacaktır. Baskı yapılan ortam içinde polyester malzeme molekülleri bulunduğu taktirde, gaz halindeki sublime boya, bu polyester molekülleri de boyayacaktır.

Tahta, seramik ve cam gibi sert yüzeyli malzemelere sublimasyon baskı yapmak amaçlanıyorsa pres ısısı oldukça yüksek tutulacaktır. Kristal plaket, kristal ödül, kristal isimlik, kristal kupa gibi ürünlerin renkli baskı uygulamalarında büyük kolaylık getiren süblime baskının uygulanmasında el işçiliği kalitesi de çok önemlidir. Titiz yapılmayan bir kristal plaket süblimasyon baskısı sonra çok baş ağrıtabilir.

Cam plaket üretiminde ve diğer kristal ödüllerin üretiminde gösterilen üretim işçilik kalitesi, kristal cam üzerine baskı aşamasında gösterilemezse; üretilen kristal cam plaket ve kristal ödüllerin şıklığından ve plaket üretim gücünden de söz edilemez. Sublimasyon baskının doğru uygulanmasına izin vermeyen türde bir kristal plaket veya kristal cam ödül üzerine baskı düşünülüyorsa; doğru Kristal plaket üretimine doğru baskı teknikleri uygulanmalıdır.

Bu durumda; lazer kazıma baskılı plaket veya lazer patlatma yöntemi kullanılarak basılmış bir kristal plaket ve cam ödül çok daha iyi sonuç da verebilir. Yani; Kristal plakete yapılacam baskı yöntemini biraz da ürünün özellikleri belirleyecektir.